Diş Taşı Temizliği

Diş temizleme, zamanla dişlerde meydana gelen plağın ve tartarın dişlerden arındırılması işlemi olarak tanımlanır. Tartar veya diş taşlarının dişte birikmesine izin verilirse, zamanla bakteri oluşumu meydana gelir. Dişlerin temizlenmesi ve parlatılması işlemlerinin temel amacı, diş yüzeyinin pürüzsüz ve temiz hale getirilmesidir. Böylece bakteriler dişlere zarar vererek diş sağlığını tehdit edemez.

Yapılan temizleme işlemi diş eti hastalıklarını engellemede en etkili yöntem olarak bilinir. Çünkü diş eti hastalıkları ile başa çıkabilmek için plakların, tartarların ve diş eti cebindeki bakterilerin ağız ortamından uzaklaştırılması gerekir. Ultrasonik cihazlarla ya da uygun el aletleriyle yapılan müdahaleler sonucunda bu zararlı oluşumlar çıkarılır. Bu aletler diş minesine kesinlikle zarar vermez. Diş taşlarını temizlerken hava, su ve püskürtülen özel bir temizleme tozundan da faydalanılır.

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi, günümüzde yaygın görülen ağız hastalıklarının başında geliyor. Peki diş eti neden çekiliyor?

Diş eti çekilmesinin öncelikli nedenlerinin başında diş bakımının yapılmaması ve yanlış diş fırçalama geliyor. Aynı zamanda genetik yatkınlık da diş eti çekilmesinin bir diğer nedeni.

Diş eti çekilmesinin nedenlerine bakıldığında, en önemli etkenin dişlerin fırçalanmaması olduğu gözlemleniyor. Her diş doktorunun tavsiye etiği gibi günde üç defa mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Dişlerimizi fırçalayarak yemek sonrası dişler arasında kalan artıkların bakterilere yol açması ve bakterilerin üremesi engellenebilir. Böylece diş etinin zarar görmesini ortadan kaldırmış oluruz.

Diş eti çekilmesinin nedenleri sadece diş bakımının yapılmaması, diş fırçalamama ve genetik faktörlerle sınırlı değildir. Ayrıca yaşlanma, dişlerdeki çarpıklık, diş sıkma ve diş gıcırdatma, diş etine bağlanan kas dokusunun yüksek olması, kötü beslenme, sigara içme alışkanlığı, şeker hastalığı vb. etkenler de diş eti çekilmelerine neden olabiliyor.

Estetik Dolgu

Dişlerdeki kırık, ayrık gibi şekil bozuklukları bonding yöntemiyle gideriliyor. Hemen hemen tüm yaş gruplarına uygulanabilen bonding yönteminde kullanılan malzemeler dişin dış yüzeyine tutturuluyor, dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları böylelikle gideriliyor.

Estetik dolgu ya da diğer adıyla bonding uygulaması; sararmış, çürümeye başlamış, yıpranmış, kısmi olarak kırılmış dişlerin tamirinde kompozit estetik (beyaz) dolgu ile dişin rengi tonu, boyu, şekli değişilebilmesi ve dişin onarılması için yapılan estetik işlemleri kapsıyor. Estetik dolgu uygulamaları diş minesinde en az madde kaybı olduğundan tercih ediliyor.

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı; dijital planlama ile kişinin ağız yapısının detaylı analizi sonucunda diş ve diş etlerinin sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşması için gerekli uygulamalar bütünüdür.

Diş eti çekilmeleri, diş rengi, çatlak veya kırık dişler ve dişlerin kapanma biçimi gibi unsurlarda gerekli düzeltmeler yapılarak estetik bir gülüşe kavuşmanızı sağlar.