Estetik Dolgu Son yıllarda siyah dolgu uygulamasının yerini alan estetik dolgu, dişlerdeki eksiklik ve hasarlı durumları herhangi bir görünüm kaygısı yaratmada çözen dolgu yöntemidir. Diş renginde yapılan estetik dolgular, hem ön hem de arka dişlere uygulanmaktadır. Özel bir ışık tekniği ile yapıştırılan estetik dolgu, amalgam dolguların estetik beklentileri karşılamaması nedeniyle tercih edilmektedir.

Estetik Dolgu Aşamaları

Estetik diş dolgusu, kısa ve acısız uygulamalardır. İlk olarak hastadan alınan doku ve diş örnekleri ile ön çalışma yapılır. Uyum problemlerini minimuma indiren bu çalışma sonrasında kompozit dolgu malzemeleri hazırlanmış kavitelere tabakalar halinde yerleştirilir. Holojen ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır. Estetik dolgu nasıl yapılır diyenler için doğal diş işlevi kazandıran estetik dolgular 2 şekilde uygulanabilir.

  • Kompozit dolgu

Estetik dolgu malzemesi genel olarak kompozittir. Kompozit dolgu uygulamalarında çürükler temizlenerek ışınla dolgu yapılır. Bağlanan yüzeyi arttırmak için bizotaj uygulanır. Bonding işlemi uygulanarak diş ve kompozit dolgu birbirine sabitlenir. Işınla sertleştirme işlemi yapıldıktan sonra diş üzeri cilalanır. Dişlerde meydana gelen çürüklerde en aktif çözüm olarak kullanılır.

  • Porselen dolgu

Estetik diş dolgusu yapılırken porselen malzeme de kullanılmaktadır. Porselen dolgular, kompozit dolguların eksiklerini tamamlamak için geliştirilmiştir. Kompozit dolgularda sertleşme sırasında az da olsa büzülme meydana gelmektedir. Porselen dolgu uygulamalarında ise bu sorunu gidermek için laboratuvar ortamında dolgular ölçüye göre hazırlanmaktadır. Dolayısıyla dolgunun yerine oturmama sorunuyla karşılaşılmaz. Ön diş dolgusu için porselen dolgu tercih edilir.